mail: kontakt@kontakt.pl
tel. 601 234 567
Ul. Uliczna 25
Warszawa 02-200
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In facilisis lorem commodo, tincidunt tortor luctus, porttitor neque. Fusce nisl massa, lobortis at diam vel
mail: kontakt@kontakt.pl
tel. 601 234 567
Ul. Uliczna 25
Warszawa 02-200
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In facilisis lorem commodo, tincidunt tortor luctus, porttitor neque. Fusce nisl massa, lobortis at diam vel
biuro@medichelp.pl
tel. 693 440 323
ul. Marsz. Józefa Piłsudskiego 74/320
Wrocław 50-020
Wody płodowe chronią płód przed urazami, uszkodzeniami, infekcjami. Pełnią ważną rolę przez cały okres ciąży aż do porodu. Jak rozpoznać odejście wód płodowych?
Wody płodowe wytwarzane są przez organizm przez cały okres ciąży. Chronią dziecko przed urazami i uszkodzeniami, pozwalają mu się dobrze rozwijać. Ich odpowiednia ilość jest niezbędna do prawidłowego przebiegu ciąży. Zarówno zbyt mało, jak i zbyt dużo wód płodowych może stanowić dla płodu niebezpieczeństwo.
Wody płodowe wytwarzane są w pęcherzu płodowym przez komórki zewnętrzne owodni. Pojawiają się już w drugim miesiącu ciąży – początkowo w bardzo niewielkiej ilości.
Otaczają zarodek, chroniąc go przed wysychaniem, infekcjami spowodowanymi przez drobnoustroje, przed urazami. Stanowią naturalną barierę, która w pęcherzu płodowym zabezpiecza dziecko przed czynnikami zewnętrznymi i zapewnia mu prawidłowy rozwój.
Wraz z rozwojem ciąży ilość wód płodowych się zwiększa. W pierwszym trymestrze ciąży jest ich około 100 ml, a w dniu rozwiązania może być nawet 1,5 litra! Pod koniec ciąży ilość wód płodowych już się nie zmienia, ponieważ w brzuchu jest już bardzo ciasno.
Zbyt mała ilość wód płodowych nazywana jest bezwodziem. Jest to stan niebezpieczny dla matki i dla dziecka. Może zaburzyć prawidłowy rozwój dziecka, spowodować niską masę urodzeniową (tzw. hipotrofię płodu), wywołać niedotlenienie dziecka.
Równie niebezpieczna jest zbyt duża ilość płynu owodniowego. U przyszłej mamy może być sygnałem cukrzycy ciążowej, a u dziecka wad rozwojowych, m.in. nerek, serca czy płuc.
Płyn owodniowy pełni bardzo ważną rolę w czasie ciąży. Pełni przede wszystkim funkcję ochronną, zabezpieczając dziecko przed urazami, uszkodzeniami, infekcjami, zakażeniami bakteryjnymi. Wspomaga również rozwój płodu, stanowi barierę dla szkodliwych dźwięków i hałasu.
Wody płodowe umożliwiają również wymianę substancji odżywczych pomiędzy mamą a dzieckiem. W dalszym etapie ciąży uczą je także oddychania.
Płyn owodniowy jest przezroczysty. W dziewiątym miesiącu ciąży może stać się trochę mętny, ale wciąż powinien być bezbarwny. Każda zmiana koloru jest niepokojąca i może stanowić sygnał świadczący o tym, że z płodem dzieje się coś złego.
Płyn owodniowy jest też bezzapachowy, choć czasem można w nim wyczuć słodką woń. Niektórym przypomina zapach ryby.
Odejście wód płodowych najczęściej jest sygnałem rozpoczynającego się porodu. Przyjmuje się, że gdy tylko kobieta zauważy sączące się lub chlustające wody płodowe, powinna udać się do szpitala. Tam lekarze i położne sprawdzą ilość płynu owodniowego i rozwarcie szyjki macicy. W ten sposób ocenią etap porodu.
Zdarza się, że płyn owodniowy zaczyna sączyć się dużo wcześniej niż planowany termin porodu. Może to oznaczać, że w pęcherzu płodowym pojawiła się nieszczelność, przez co dziecko nie będzie prawidłowo chronione przed urazami i infekcjami. Każdy wyciek wód płodowych trzeba sprawdzić na izbie przyjęć w szpitalu.
Źródło: Wprost. Zdrowie i Medycyna.
Mh
tel. 693 440 323