tel. 693 440 323
Mh
Personel medyczny nie może już tak łatwo zmieniać i robić adnotacji w dokumentacji medycznej, bo musi sprawozdać do centralnego systemu każde zdarzenie medyczne po dwóch dniach od jego zaistnienia. A luki w historii choroby działają na niekorzyść lekarza w procesie.
Od 1 lipca obowiązują zmienione zasady dotyczące raportowania zdarzeń medycznych. Wszedł bowiem w życie przepis art. 56 ust. 2a ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Zgodnie z nim każdy usługodawca, rozumiany jako szpital jak i praktyka lekarska, ma obowiązek przekazywać do Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych informację o zdarzeniach medycznych. Podmiot ma dwa dni na przekazanie tych danych od momentu zaistnienia zdarzenia medycznego.
Nowe obowiązki budzą niepokój medyków
Zdarzeniem medycznym jest każde świadczenie zdrowotne, służące zarówno profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia jak i inne działanie medyczne wynikające z procesu leczenia.
Nowe obowiązku budzą niepokój wśród kadry medycznej. Po pierwsze dlatego, że wiele szpitali i mniejszych podmiotów nie jest jeszcze na tyle zinformatyzowana aby od lipca 2021 sprostać wymogom. Po drugie lekarze obawiają się jakie konsekwencje będą ponosić w związku z przekazaniem tych informacji do systemu.
Medycy boją się też tych obowiązków w kontekście procesów sądowych o odszkodowanie za błąd medyczny. Od lat liczba pozwów trafiających do Sądów Okręgowych utrzymuje się na poziomie 680 rocznie. Tak wyglądało to w 2019 r. Za ubiegły rok resort sprawiedliwości nie ma jeszcze danych.
Dokumentacja medyczna, czyli de facto historia choroby jest podstawowym dowodem w procesie o błąd medyczny. Czy to w momencie gdy przeciwko lekarzowi wniesiony jest akt oskarżenia w sądzie karnym czy to kiedy dochodzi do procesu w sądzie cywilnym o odszkodowanie za błąd medyczny. Na podstawie zapisów w dokumentacji medycznej biegli wydają decyzję.
Po zmianach jakie w zakresie prowadzenia dokumentacji medycznej zaszły 1 lipca personel medyczny nie będzie mógł już dowolnie szafować historiami choroby i dopisywać coś do niej, skoro zdarzenie medyczne zostało sprawozdane.
Źródło: politykazdrowotna.com
biuro@medichelp.pl
tel. 693 440 323
ul. Marsz. Józefa Piłsudskiego 74/320
Wrocław 50-020
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In facilisis lorem commodo, tincidunt tortor luctus, porttitor neque. Fusce nisl massa, lobortis at diam vel
mail: kontakt@kontakt.pl
tel. 601 234 567
Ul. Uliczna 25
Warszawa 02-200
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In facilisis lorem commodo, tincidunt tortor luctus, porttitor neque. Fusce nisl massa, lobortis at diam vel
mail: kontakt@kontakt.pl
tel. 601 234 567
Ul. Uliczna 25
Warszawa 02-200