mail: kontakt@kontakt.pl
tel. 601 234 567
Ul. Uliczna 25
Warszawa 02-200
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In facilisis lorem commodo, tincidunt tortor luctus, porttitor neque. Fusce nisl massa, lobortis at diam vel
mail: kontakt@kontakt.pl
tel. 601 234 567
Ul. Uliczna 25
Warszawa 02-200
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In facilisis lorem commodo, tincidunt tortor luctus, porttitor neque. Fusce nisl massa, lobortis at diam vel
biuro@medichelp.pl
tel. 693 440 323
ul. Marsz. Józefa Piłsudskiego 74/320
Wrocław 50-020
W ciągu kilkudziesięciu sekund po porodzie dzieci są już w stanie samodzielnie oddychać. Noworodek po przyjściu na świat bierze pierwszy oddech, a następnie zaczyna głośno płakać. Jest to zupełnie naturalna sytuacja. Jednak w niektórych przypadkach dochodzi do zaburzeń oddychania — wtedy lekarze diagnozują niedotlenienie okołoporodowe. Czy jest groźne dla dziecka? Jakie niesie za sobą konsekwencje?
Od razu po przyjściu na świat dziecko nie tylko głośno płacze, ale zaczyna dynamicznie wierzgać kończynami. To oznaka zdrowia i dobrego stanu organizmu. Niedotlenienie okołoporodowe powoduje, że noworodek jest bezwładny i prawie się nie porusza. To stan, który budzi niepokój personelu medycznego. U dzieci, które przychodzą na świat w stanie niedotlenienia, dochodzi do zmniejszenia ilości tlenu w organizmie. Dopływ krwi do narządów jest utrudniony. Niedotlenienie okołoporodowe wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, ponieważ może powodować poważne konsekwencje zdrowotne.
Rozwijający się płód otrzymuje tlen przez pępowinę. Jeśli proces wymiany gazowej zostanie zaburzony, może wystąpić niedotlenienie okołoporodowe. Wyróżnia się szereg różnych sytuacji, które mogą wywołać nieprawidłowości. Stopień niedotlenienia płodu określa się za pomocą skali Apgara. Brak płaczu i energicznych ruchów kończyn to pierwsze widoczne objawy osłabienia organizmu noworodka. Inne poważne, niepokojące symptomy to:
Najczęściej wymieniane czynniki ryzyka powodujące niedotlenienie okołoporodowe ze strony matki to:
Niedotlenienie okołoporodowe występuje na skutek zbyt niskiego poziomu tlenu przekazywanego przez pępowinę z organizmu matki do płodu. Do głównych przyczyn niedotlenienia zaliczane są następujące stany:
Silne niedotlenienie okołoporodowe niesie za sobą poważne konsekwencje dla organizmu dziecka. W skrajnych przypadkach może dojść do zgonu dziecka. Wśród najgroźniejszych powikłań wymieniane są także:
Niedotlenienie okołoporodowe może powodować także lżejsze powikłania, które nie zagrażają życiu dziecka. Są to między innymi:
Źródło: kobieta.onet.pl
Mh
tel. 693 440 323