biuro@medichelp.pl

 

tel. 693 440 323

Mh

Skracanie szyjki macicy w ciąży

09 lutego 2021

Skracanie szyjki macicy w ciąży zwiększa ryzyko, że dojdzie do przedwczesnego porodu lub poronienia. Szyjka macicy to narząd chroniący płód przed czynnikami zewnętrznymi i pomagający utrzymać dziecko w macicy. Przeczytaj albo posłuchaj, jakie są objawy skracania szyjki macicy w ciąży i w jaki sposób postępować z tym objawem.

 

Skracanie się szyjki macicy przed terminem porodu nie jest dobrym objawem. Szyjka macicy jest swoistym łącznikiem pochwy z macicą.

Jej kształt, długość i struktura zmieniają się przez cały cykl miesiączkowy, w ciąży jednak prawidłowa szyjka macicy musi być długa i szczelnie zamknięta. Dzięki temu, blokuje ona drogę z pochwy do macicy, a płód pozostaje w bezpiecznym dla siebie miejscu.

 

Kiedy skracanie się szyjki macicy jest niebezpieczne?

Nie zawsze skracanie szyjki macicy w ciąży jest normalne. Niebezpieczeństwo zwiastuje skracająca się przedwcześnie szyjka. Im krótsza, tym większe ryzyko powikłań.

 

Jeśli do skrócenia dochodzi w trakcie trwania ciąży, na długo przed jej rozwiązaniem - oznacza to wysokie ryzyko poronienia, pęknięcia błon lub przedwczesnego porodu.

Skracająca się szyjka staje się zbyt słaba, by utrzymać dziecko w macicy, a ciężar malucha i siła grawitacji działają tu dodatkowo na niekorzyść.

 

Jakie czynniki odpowiadają za skracanie się szyjki?

Szyjka macicy może skracać się z wielu powodów, czasem tę przyczynę trudno ustalić. Jeśli kobieta wcześniej roniła w drugim trymestrze lub rodziła przedwcześnie, powinna być zakwalifikowana do grupy ryzyka skracania się szyjki w kolejnej ciąży i być poddawana dokładniejszej kontroli ginekologicznej.

Czynniki, które odpowiadają za skracanie się przedwczesne szyjki macicy dzielimy na:

  • hormonalne
  • urazowe
  • wrodzone

Czynnikiem urazowym może być uszkodzenie szyjki macicy przy poprzednim porodzie lub po operacji ginekologicznej. Za skrócenie szyjki może odpowiadać też wysokie stężenie relaksyny.

 

Jakie objawy towarzyszą skracaniu się szyjki macicy?

Nie zawsze skracaniu się szyjki macicy towarzyszą objawy. Czasem o tym fakcie ciężarna dopiero dowiaduje się podczas kontrolnego badania na wizycie u lekarza prowadzącego ciążę. Niepokojącymi objawami skracającej się szyjki macicy mogą być:

  • krwawienie lub plamienie
  • bolesne skurcze
  • uczucie rozpierania w dole
  • obfite upławy

Ponieważ te objawy występują rzadko, każda przyszła mama powinna regularnie być badana podczas ciąży. Skracającą się szyjkę można wykryć poprzez zwykłe badanie ginekologiczne. Bardziej precyzyjne jest jednak przezpochwowe badania USG.

 

Jak postępować, gdy szyjka skraca się za wcześnie?

Nie ma jednego skutecznego sposobu na skracanie szyjki macicy w ciąży. Zwykle kobietom zaleca się przede wszystkim oszczędniejszy tryb życia.

  • Przy niewielkim skróceniu szyjki ciężarna powinna unikać dźwigania i wysiłku fizycznego.
  • Powinna spędzać dużo czasu na odpoczynku - więcej leżeć niż stać i siedzieć.
  • Należy również powstrzymać się od współżycia.
  • Niewskazany jest stres.

 

Źródło: mjakmama24.pl

 

 

Skontaktuj się z nami

biuro@medichelp.pl

tel. 693 440 323

ul. Marsz. Józefa Piłsudskiego 74/320

Wrocław 50-020

Lorem ipsum dolor

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In facilisis lorem commodo, tincidunt tortor luctus, porttitor neque. Fusce nisl massa, lobortis at diam vel

Skontaktuj się z nami

mail: kontakt@kontakt.pl

tel. 601 234 567 

Ul. Uliczna 25

Warszawa 02-200

Lorem ipsum dolor

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In facilisis lorem commodo, tincidunt tortor luctus, porttitor neque. Fusce nisl massa, lobortis at diam vel

Skontaktuj się z nami

mail: kontakt@kontakt.pl

tel. 601 234 567 

Ul. Uliczna 25

Warszawa 02-200